کیش ... بهشت گمشده ایران

اطلاعات در مورد مکانهای گردشگری کیش راهنمایی برای انتخاب هتلها و بازارها و...

چگونگی پیدایش جزیره کیش ... بخش 2

در زمان اتابکان فارس اهمیت جزیره کیش به حدی بوده است که والی خلیج فارس در این جزیره زیبا سکونت داشته است و درآمد کل جزیره کیش از عشریه ( نوعی عوارض ) کشتی های تجاری مبالغ بسیار قابل توجهی بوده است .

طبق نوشته تعدادی از مورخین در آن هنگام جزیره کیش را جدا از کیان و کیش جزیره ( قیس ) هم مینامیدند که اسنادی در رابطه با این مطلب وجود دارد .

بنابر نوشته های تاریخ نویسان در دوره ایلخانان مغول نام جزیره کیش همیشه در زمره کشورها و شهرهای بزرگ دنیا چون : هندوستان و چین و بحرین و بغداد و یونان و شیراز و ... آورده میشده است . خاطرات جهانگرد معروف مارکوپولو نیز خود گواه این موضوع است . مارکوپولو هنگام سفر به چین و ملاقات با امپراطور و یکی از همسران او مجذوب و شیفته گربندی گران بها که به گردن او آویخته بوده و میشود که به او گفته شده : این مرواریدهای بسیار زیبا ارمغانی از جزیره کیش میباشد .

در قرن شانزدهم میلادی پرتغالی ها با اهداف تسلط بر بازارهای تجاری هندوستان و عربستان و ایران کشتی های جنگی خود را به اقیانوس هند گسیل داشته و تا اوایل دوره صفویه نیز در جزیره کیش حضور داشته اند که قلعه پرتغالی های جزایر کیش و قشم گواه حضور پرتغالی ها در جزایر خلیج فارس بوده است .

 

در مورد جزیره زیبای کیش در کتب مختلف تاریخی روایتهای گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها را در زیر با هم میخوانیم :

از آنچه در کتب تاریخی نقل شده است بر می‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیره کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره بدست خلفای اموی افتاده است. این وضع تا سال ۲۴۹ هجری قمری ادامه یافت. در این سال یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین منجمله کیش را مسخر خود ساخت .

حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از ره‌نامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملا مشهود است. از دوران حکومت آل بویه کیش مجددا به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت .

در دوره سلجوقیان، کیش به بزرگترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. در همین دوران، قیاصره در کیش به قدرت رسیدند. ایشان که در ابتدا بسیار فقیر بودند، با دزدی دریایی پایه‌های اقتصادی حکومت خود را مستحکم نمودند . حاکمان قیاصره که بر این جزیره حکمران بودند از نسل شخصی هستند به نام «قیس» این شخص از شهر (سیراف) که در منطقهٔ «بنی خالد النصوری» قرار دارد آمده بودند. آخرین حاکم جزیرهٔ کیش یا (قیس) که از نژاد قیاصره بوده‌اند: ملک سلطان بن ملک قوام‌الدین بن ملک تاج‌الدین بن ملک‌شاه بن قیس بن ملک جمشید. ایشان به دست سیف‌الدین ابونصر علی بن کیقباد حاکم جزیرهٔ «هرمود» به امر اتابک ابوبکر در تاریخ ۱۲ جمادی‌الثانی از سال ۶۲۶ هجری قمری (سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۶۰۸) به قتل رسید، و با کشته شدن ملک‌سلطان آخرین حاکم کیش، حکم سلالهٔ قیاصره بر کیش برای همیشه پایان یافت .

در دوران طلایی کیش، مورخان زیادی راجع به آن اظهار نظر نموده‌اند. این خرداد و ابن بطوطه و یاقوت حموی یا به کیش سفر نموده و یا در باب بزرگی آن سخنوری کرده‌اند. سعدی، در آثار خود دوجا از جزیره کیش و سفر به آن در این دوران یاد می‌کند .

زکریا بن محمد بن محمود قزوینی در آثار البلاد و اخبار العباد می‌نویسد:«قیس جزیره‌ایست در دریای فارس و دورش چهار فرسخ است و آبادانی دارد. شهری در کمال حسن و لطافت در آنجا بنا شده است و کشتیهای هندیان به آن جزیره درآیند و تجارتگاه اهل هند و عجم و عرب است. آب چاه آشامند و حوض‌ها و آب‌انبار‌ها ساخته‌اند .


از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره نیز مانند جزیره هرمز به دست پرتغالی‌ها افتاد و سرانجام در این سال، امامقلی‌خان، ارتشبد شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد. و از آن پس کیش یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته می‌شود .

تا سالهای آغازین حکومت محمدرضا پهلوی، کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است. با ورود مروارید ژاپن به بازار، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شده و کیش نیز اهمیت خود را از دست داد .

در سال ۱۳۴۹ هیاتی آمریکایی-ایرانی جزیره را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد .

کاخ شاه، هتل کیش، فرودگاه و کازینو، اولین بناهای مدرن کیش محسوب می‌گردند. تا هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کیش مرکز تفریح شاه و دوستانش محسوب می‌شد .

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل دوران جنگ تا مدتها بحث آزاد سازی جزیره کیش به عنوان یک مرکز تجاری مسکوت ماند اما بالاخره در سال 1371 با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره مرجانی جانی تازه گرفت و دوران توسعه کیش آغاز شد .

جزیره زیبای کیش با مساحت 90 کیلومتر مربع از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است . پیرامون ساحلی این جزیره زیبا حدود 20 کیلومتر و شکل کلی آن بیضی است .

سطح کلی جزیره فاقد هرگونه بلندی مانند کوه و یا حتی تپه است و بلد ارتفاع ترین بخش جزیره از دریا در مرکز جزیره با حدود ۴۰ متر ارتفادع قرار دارد که فرودگاه کیش نیز در آنجا ساخته شده است .

ادامه مطلب در بخش بعدی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین 1389ساعت 0:19  توسط رضا  | 

چگونگی پیدایش جزیره کیش ... بخش 1

حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش در ادامه حرکات صفحه ای عظیم قاره ها و فشار آنها بر هم که با چین خوردگیها و پدیده کوه زایی همراه بود شبه جزیره عربستان همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و در نتیجه حدود ۶۵ میلیون سال پیش آز آفریقا جدا شد و به قاره آسیا متصل گردید .

فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران زمین وارد شد باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوههای آن عمود بر راستای این فشار یعنی در جهت شمال غربی به جنوب شرقی به وجود آمد .

حداکثر ارتفاع رشته کوههای زاگرس حاصل از این حرکات کوه زائی قله معروف دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر در بویر احمد است .

ارتفاع رشته کوههای زاگرس از قله دنا به تدریج در جهت خلیج همیشگی فارس کم شده و ادامه آن در اعماق آبهای نیلگون خلیج فارس به صورت چین خوردگیهایی در زیر آب پنهان میگردد .

جزیره زیبای کیش و سایر جزایر تنگه هرمز در خلیج فارس بخشی از تاقدیسهای این چین خوردگیها و از سازه های رشته کوه زاگرس میباشند .

 

 

برخی از نویسندگان نام قدیم جزیره زیبای کیش را ( کیان ) نوشته اند . افسانه ای قدیمی میگوید :

کیکاووس هنگامی که به فارس رفت تختش در سیراف فرود آمد از این رو احتمال دارد نام کیان از نام سلسله کیانیان گرفته شده باشد .

همچنین نیارخوس دریاسالار یونانی در سال ۳۲۵ قبل از میلاد به فرمان اسکندر مامور شد سفری اکتشافی در دریای مکران ( عمان ) و خلیج فارس انجام دهد و نوشته های وی دلالت بر آن دارد که او جزیره کیش را در قرن چهارم قبل از میلاد بازدید کرده است .

آب انباری قدیمی در جزیره کیش

 

همچنین آریان مورخ یونانی از جزیره زیبای کیش به عنوان کامتینا یاد کرده است و بر این باور بوده که در زمان اسکندر مقدونی هنگامی که نیارخوس در خلیج فارس به سیر و سفر پرداخت این جزیره به دو الهه ونوس و مرکور اختصاص داشته است .

در دوران پادشاهی هخامنشیان جزیره زیبای کیش مرکز عمده صید مروارید بین النهرین و هندوستان بوده است و بازرگانان بزرگ دنیا برای داد و ستد به این جزیره رفت و آمد داشته اند .

محققان به تازگی دریافته اند که صيد صدف مرواريد ساز در آب هاي خليج فـارس از ديـربـاز پيشه سـاحل نشينان هـرمزگاني بوده است. ارزش بـالاي اقتصادي ، اشتغال زايي و کاربرد صـدف در صنعت جواهر سازي و صنايع دستي دريايي مهمترين مزيت هاي صيد صدف مرواريد ساز است.

از دیرباز تا کنون بندرلنگـه پس از بحرين دومين مـرکز صيـد و صـادرات مرواريد و پوسته صدف مرواريد ساز در خليج فارس است. همچنین جزاير لاوان ، شيدور، هندورابي، کيش و بنادر نخيلو ، چيروئيه و ميچائيل از مهمترين صيدگاه هاي صدف مرواريد ساز در محدوده آب هاي شهرستان بندرلنگه است.

ادامه در بخش بعدی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم فروردین 1389ساعت 14:31  توسط رضا  |